Cesta Bystrickej medi do Indie 

Čo sa stalo s portugalskou plachetnicou Bom Jesus v roku 1533 ?

Od začiatku 16. storočia posielal úrad portugalského kráľa do východnej Indie obchodnú flotilu svojich lodí. Kopírovali prvú trasu moreplavca a objaviteľa Vasco da Gamu. Cesta trvala pol roka tam a pol roka späť. Boli to veľmi nebezpečné plavby okolo afrického Mysu dobrej nádeje. Kráľovský úrad zapisoval, či skôr "zakresľoval" do akéhosi denníka všetky lode, ktoré boli na cestu vyslané. Táto kronika sa volá Memoria das Armadas. Mohli by sme to voľne preložiť ako Memorandum o flotile, či Pamäte flotily. V roku 1533 sa jedna z portugalských zaoceánskych plachetníc nesúca meno Bom Jesus z plavby nevrátila. To je zobrazené v Memoria das Armadas tak, že dva plachty nesúce stožiare sa potápajú do oceánu. Pod ich kresbou je uvedené meno kapitána lode : Dom Francisco de Noronha. A pod jeho menom je len jedno slovo: perdido - stratený.

Stroskotanie a senzačné objavenie vraku po 500 rokoch !

V marci 1533 teda táto portugalská obchodná loď vezúca zlato, slonovinu a meď smeruje do jedného z prístavov na pobreží Indie. Je však vetrom a vlnami hnaná ďaleko mimo svojho kurzu. V divokej búrke sa snaží oboplávať južný cíp Afriky. O niekoľko dní neskôr však stroskotáva na tajomnom pobreží obsypanom viac ako sto miliónmi karátov diamantov. Krutý výsmech snom námorníkov o ich bohatstve. Hynú na rozprávkovo bohatom pobreží. Tieto skutočnosti by boli pravdepodobne navždy stratené, keby nebolo ohromujúceho objavu v apríli 2008. Uskutočnil sa na pláži v piesku dobývacieho diamantového priestoru v blízkosti ústia rieky Orange, na južnom pobreží Namíbie, kde je prístup pre obyčajných ľudí zakázaný. Geológ spoločnosti pracujúcej v dobývacom priestore narazil na to, čo spočiatku považoval za dokonale guľatú polovicu kamennej gule. Zvedavo ju zdvihol a okamžite si uvedomil, že je to medený ingot. Podivná značka tvaru trojzubca na jeho zvetranom povrchu sa ukázala byť puncom Antona Fuggera, jedného z najbohatších renesančných európskych finančníkov. Ingot bol tvarovým typom, s akým sa obchodovalo s korením v Indii v prvej polovici 16. storočia. Archeológovia neskôr našli neuveriteľných 22 ton týchto ingotov pod pieskom, rovnako ako delá a meče, slonovinu, astroláby a muškety. A zlato, samozrejme, nehorázne množstvá zlata: viac ako 2000 krásnych ťažkých mincí - hlavne exceletné španielske nesúce podobizne Ferdinanda a Isabelly, ale aj benátske, maurské, francúzske a ďalšie mince, rovnako ako nádherné portugalské s erbom kráľa João III. Neuveriteľné! Po 500 rokoch sa Bom Jesus znovu objavil!

Bom Jesus viezol fuggerovskú meď z Banskej Bystrice

Bom Jesus, v preklade "Dobrý Ježiš" bol naplnený zlatom, cínom, mamutími klamy a medenými ingotmi. Všetko to spoločne išlo do vodného hrobu. V skutočnosti to však boli práve medené ingoty, ktoré hrali kľúčovú úlohu v uchovaní vraku. "Morské organizmy môžu zničiť drevo, kožu knižných obálok, broskyňové kôstky, jutové vrecia, kožené topánky, ale meď je mimo ich jedálneho lístka - takže veľa vecí prežilo 500 rokov na dne mora práve vďaka prítomnosti medi" povedal Dr. Dieter Noli, ktorý vykopávky viedol a ktorý pracuje v juhoafrickom inštitúte námorných archeologických výskumov. "To všetko prispelo k veľmi neobvyklej situácii, ktorá viedla k vynikajúcemu zachovaniu v každom prípade jedinečného nálezu." Niektorí archeológovia považujú zvyšky lode za najvýznamnejší vrak aký bol kedy nájdený. Vrak bol pod dnom oceánu, zasypaný pieskom a nad ním bola morská lagúna. Až po pracnom oddelení lagúny od oceánu postavením pieskovej hrádze paralelnej s plážou a po jej následnom vysušení sa mohlo začať kopať. Zlaté španielske a portugalské mince, ktoré archeológovia vykopali majú hodnotu vyše 13 miliónov dolárov.

Ako sa loď potopila a čo robila pri úseku pobrežia preslávenom svojimi búrkami a hmlami zostáva zatiaľ neznáme, aj keď Noli má svoje teórie. Verí, že kombinácia príliš ťažkého nákladu a zlého počasia prinútili kapitána rozhodnúť o zakotvení lode pri brehu. Táto oblasť je doteraz využívaná surfistami pre svoje obrovské vlny. Loď teda zakotvila v tejto nebezpečnej zóne. Pod náporom búšiacich obrovských vĺn sa však naklonila. Všetky pokusy vyslobodiť ju odtiaľ zlyhali a ona sa pod údermi vĺn rozpadla. "Truhla s mincami sa potopila spolu s kapitánovou kajutou, kde bola uložená, padla neporušená k morskému dnu, kde bola následne prikvačená a chránená masívnym kusom boku lode, ktorý sa odlomil z rozpadajúceho sa trupu," myslí si Dr. Noli.

Meď z Banskej Bystrice na svojej dlhej ceste

Mimochodom portugalská vláda sa veľkoryso vzdala práva na nájdené zlato, a tak zlatý poklad spolu s medenými ingotmi zostáva v Namíbii. Samotné ingoty sú označené trojzubcom, puncom Antona Fuggera, vtedajšieho európskeho monopolného predajcu medi. Mal u nás spolu s rodinou Thurzovcov ťažiarsko-výrobný podnik Neusohler Kupferhandel /Bystrický obchod s meďou/. Od roku 1493 mohutnými investíciami na Slovensku do ťažby striebra a medi z podniku vybudoval bezkonkurenčne najväčší podnik a Slovensko sa vďaka tomu v tej dobe stalo najväčším producentom medi na svete. Meď zo slovenských baní sa s pomocou portugalských moreplavcov vyvážala predovšetkým do východnej Indie. S pomocou Španielov fuggerovská firma expandovala tiež do Ameriky, kde okrem kovov exportovala tiež tkaniny a cenné korenia. S portugalskou flotilou sa v rokoch 1505 až 1506 aj sám Jakob Fugger zúčastnil cesty nemeckých obchodníkov do Indie. Aj keď samozrejme meď ťažil a spracovával vo viacerých európskych lokalitách, obrovskú časť jeho produkcie predstavovala práve bystrická meď. Dá sa s istotou povedať, že v ingotoch nájdených v troskách portugalskej lode Bom Jesus je obsiahnutá meď z okolia Banskej Bystrice, meď ktorú vyťažili a vytavili v našich baniach a hutách. Potvrdili to spektrálne analýzy, ktoré realizovali zahraniční vedci. Porovnávali vzorky z nájdených fuggerovských ingotov so vzorkami bystrickej - špaňodolinskej medi. Naša meď sa teda po 500 rokoch objavila spod hladiny mora a odovzdáva nám svoje tajomstvá. Absolvovala dlhú predlhú cestu až na juh Afriky, aby tam v podstate nedotknutá prečkala na svoje senzačné objavenie.


© 2017 Peter Danáš, Dolná ružová 8, Banská Štiavnica, 969 01; Foto ©  Rasťo Lupták, Martin Gajdoš, Marián Lichner, Lubo Lužina, Marian Garai, Peter Danáš
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky